De pianiste Clara Haskil (1895 – 1960) overleed op 7 december, precies één maand voor haar 65ste verjaardag aan de gevolgen van een valpartij op een station in Brussel. Zaterdag 7 december is een documentaire over haar te zien in de Pletterij.
Haskil was niet zomaar een vermaard pianiste. Zij was een kunstenares die de muziek centraal zette en niet haar eigen persoon. De documentaire “Clara Haskil – Le mystère de l’interprète” uit 2017 vertelt haar opvallende levensverhaal.
Na haar piano-examens begon Haskil als solist te toeren door Europa, hoewel haar carrière haar leven lang beperkt werd door vele fysieke kwalen. In 1913 kreeg ze een gipsen korset aangemeten in een poging haar scoliose een halt toe te roepen. Ze was vaak ziek en had ook regelmatig last van plankenkoorts, waardoor echt grote successen uitbleven. Het grootste deel van haar leven bracht ze in armoede door.
Pas na de Tweede Wereldoorlog kreeg ze het succes en de waardering die ze gezien haar talent verdiende. Haskil overleed aan de verwondingen die ze opliep door een val in station Brussel-Zuid. Ze zou de dag erna een concert geven met de violist Arthur Grumiaux. Ze ligt begraven in Parijs op Cimetière Montparnasse.
Het publiek kende haar als een vrouw met grijs haar. Maar die uiterlijke ouderdom – een oude, broze vrouw, die ingekeerd en bijna verlegen naar de vleugel liep – was maar schijn. Haar spel was leeftijdsloos, haar vertolking altijd trouw aan de muziek, zonder neiging tot verfraaiing, koketterie of routine. De bedoeling van de muziek en intentie van de componist wist zij feilloos uit te drukken.
Aansluitend na de documentaire 7 december is er een gesprek over Haskil tussen muziekrecensent Hans Heg en de Haarlemse muziekkenner Bruno Truyens.
Aanvang 20 uur, toegang 5 euro, onder de 25 jaar 3 euro, met HaarlemPas 1,50 euro.















